A Magnézium-glicinát (biszglicinát) a magnézium glicin aminosavval alkotott sója. Ez egy kiválóan felszívódó szerves magnéziumforma, amely bármely napszakban, akár étkezéssel is bevehető, és nagy dózisban sem okoz laza székletet. A magnézium-glicinát az egyik legjobban hasznosuló magnézium vegyület, lényegesen jobban szívódik fel, mint a hagyományos magnézium-oxid (amely nem vízoldékony).
A glicin önmagában is nyugtató, alvást segítő hatóanyag, magnéziummal párosítva hatékonyan kiegészíti a magnézium stresszoldó hatását. Sokan ezért az esti napszakban használják.
A magnézium létfontosságú elektrolit. Egészségvédő hatásai széles körben érvényesülnek, hiszen részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban, és több mint 300 enzim működéséhez szükséges. Hozzájárul fokozott stresszhatás esetén a megfelelő relaxációhoz, a kifáradás csökkentéséhez, az idegrendszer és izomzat megfelelő működéséhez, a normál csontozat és fogazat fenntartásához, a meszesedés (kálcium lerakódás) megakadályozásához, a D-vitamin optimális működéséhez. Napjainkban nagyon gyakori jelenség a magnéziumhiány. Ez esetben előforduló kellemetlen tünetek a fokozott fáradékonyság, idegrendszeri problémák, anyagcsere-zavarok és izomgörcsök lehetnek.
A glicin aminosavról¹
- A glicinát magnéziumformával glicin aminosavhoz is hozzájuthatunk. A glicin a kollagén típusú fehérjék alapvető alkotórésze. Adagjainkat elsősorban állati eredetű táplálékokból fedezhetjük, például csontleves, kocsonya formájában.
- A glicin aminosav számos feladatot lát el az emberi szervezetben: ízületek, csontok, porcok, bőr, nyálkahártyák (belek) védelme, regenerációjuk elősegítése.
- Segíti a különböző tápanyagok szállítását, feldolgozását (glikogén mobilizációja, zsírok lebontása).
- Hozzájárul az egészséges vércukorszint beállításához, továbbá az epe, az emésztőnedvek termelődését is pozitívan befolyásolja.
- A glicin részt vesz a bélrendszer szöveteinek regenerációjában, a kollagénszintézis alapvető alkotója.
- Műtét előtti és utáni rehabilitációban fontos tényező a glicin, hiszen hozzájárul a szövetek regenerációjához (mint a magnézium, ezért is jó választás a magnézium-glicinát), továbbá csökkenti a szarkopénia (izomerő, izomtömeg csökkenése) kialakulásának lehetőségét.
- Jótékony hatással bír a központi idegrendszerre, a neurotranszmitterek szabályozott működésére.
A magnézium ásványi anyag élettani hatásai széles skálán mozognak.¹ De milyen tünetek, állapotok esetén lehet segítségünkre kifejezetten a Magnézium-biszglicinát?
- Álmatlanság és egyéb alvási nehézségek esetén¹
- Frusztráció, szorongásos állapotokban¹
- Idegrendszer erősítéséhez, stresszes időszakokban¹
- Ízületi problémákban, kollagénszintézis fokozásában¹
- PMS, premenstruációs tünetek csökkentésére, menstruációs görcsök enyhítésében¹
- Vércukorszint stabilizációjához¹
- Irritábilis bél szindrómában (IBS), Áteresztő bél szindrómában¹
- Műtét előtti erősítésben és műtét utáni rehabilitációban¹
Megjegyzés: hosszú távon a különböző magnéziumformákat nyugodtan kombinálhatjuk egymással. Érdemes több formátumot is kipróbálni, hogy megtaláljuk a számunkra személyre szabott magnéziumkötést. Alkalmazhatóak felváltva, akár egy napon belül is. Példa: sportoláshoz Magnézium-malát, alváshoz Magnézium-glicinát, fokozott agyi tevékenység esetén Magnézium-taurát. Továbbá a magnézium elektrolit mellett ne feledkezzünk meg a többi rendkívül fontos ásványi anyagokról, és azok hiányainak tüneteiről (ld. Izotóniás italpor / kapszula).
Általánosságban a magnéziumról¹
- Az egyik legáltalánosabb hiányállapot, amely jellemzi a modern ember táplálkozását, az alacsony magnéziumszint. A magnézium hozzájárul a mitokondriumok energiatermeléséhez, az anyagcsere folyamatok, az enzimek és neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) optimális működéséhez.
- A magnézium számos más vitamin, ásványi anyag kiegyensúlyozott hasznosulását és aktivizációját idézi elő: D-vitamin, K-vitamin, kalcium.
- Kutatások igazolták, hogy a magnéziumnak jelentős szerepe van a szívelégtelenség megelőzésében, részt vesz az egészséges vérnyomás és nitrogén-oxid arány fenntartásában.
- Az idegrendszerre gyakorolt pozitív hatásai miatt elősegíti az pihentető alvást, enyhíti a feszültséget, frusztrációt és szorongást.
- A magnézium támogatja a stabil vércukorszintet, és javítja az inzulin-érzékenységet.
- A magnézium hiányának tünetei: gyenge izmok, görcsök, hiperszenzitivitás, szívdobogás, vérnyomás problémák, inzulin-érzékenység romlása, koncentrációs képesség csökkenése, szellemi fáradtság, szorongás, alvási nehézségek, csontritkulás.
Fontos megjegyezni, hogy ha a magnézium pótlásával nem enyhülnének a fentebb olvasott tünetek - izomgörcsök, szorongásos állapotok előfordulásának gyakorisága, alvási gondok, éjszakai felébredések stb. -, akkor mindenképpen az Izotóniás italpor / kapszula használatát javasoljuk (kálium-nátrium ionok kiemelkedő szerepe). Sok esetben hasonlóak az elektrolit ásványok hiányának tünetei!
¹Az egészségre vonatkozó állításokkal kapcsolatban
A YiYa egy egészségmegőrzést támogató étrend-kiegészítő termék és nem gyógyszer. A 37/2004 (IV. 26.) EU-s rendeletben foglaltak szerint az étrend-kiegészítők nem alkalmasak betegségek és a szervezet működési zavarainak gyógyítására, kezelésére, megelőzésére. Fogyasztásuk nem helyettesíti a megfelelő szakorvosi diagnózist és a gyógyszeres kezelést, de kiegészítheti az orvos által javasolt terápiát. Az leírásban szereplő állítások a hatóanyagokra vonatkozó, szakirodalmi forrásokból vett idézetek, a hivatkozás megjelölésével. Az állítások nem a termékre vonatkoznak, kizárólag a fogyasztók általános, magas szintű ismeretterjesztését kívánják szolgálni az összetevőkkel kapcsolatban. Az információk nem értelmezhetők orvosi tanácsként személyes problémánkra, és nem kívánnak javaslatok lenni konkrét tünetek kezelésére. Egészségi problémájával mindig forduljon szakemberhez: orvosához, gyógyszerészéhez!
Javasolt kiegészítő termékek: